Boys take 1st, girls 2nd at District Meet


        The Terry High School track meet had a strong showing in the majority of events at the District 4C track meet held in Baker, Monday, May 6. The boys finished on top of the pack of 10 teams with a total of 144 points, while the girls finished with 127 points, earning second, behind Wibaux.

Fifteen of the 17 making up Terry’s track team will be moving on to compete at the Southern C Divisional meet in Laurel, Thursday, May 16.
“We competed very well,” said head coach Leann Lantis of the team’s performance in Baker. “It’s about what I expected.”
Halle Keltner stepped up with a throw of 110 in the discus.
“That was big,” Lantis said of the sophomore’s performance that earned a top rating at the District meet.
Lantis also pointed to senior Lindsay Stickel’s showing at District — placing in three individual events.
“Lindsay stepped up and had a good showing.”
Distance runners added points for the team with a total of about 90 points.
Terry stats from the meet are as follows:
Boys
Team scores — Terry 144, Wibaux 105, Jordan 95, Melstone 60, Ekalaka 47, St. Labre 23, Hysham 6, Plevna 2, Rosebud 1, N. Cheyenne 0.
100 — Connor Murnion, Jor, 11.74; Kelly Murnion, Jor, 12.11; Kyle Schwede, Eka, 12.12; Kris Whiteshield, StL, 12.21; Jacob Bakken, Wib, 12.25; Kyle Lassle, Ter, 12.31.
400 — Kristian Whiteshield, StL, 54.81; Josh Stickel, Ter, 57.88; Derek Sinks, Jor, 58.26; Jordan Kirby, Mel, 59.3; Matthew Kolb, Hys, 1:01.3; Barrett Adler, Ros, 1:02.98.
800 — Layne Lantis, Ter, 2:08.29; Lane Stickel, Ter, 2:12.0; Brayden Wacker, Mel, 2:15.23; Riley Smith, Wib, 2:27.74; Ty Stanton, Jor, 2:31.47; Robert Speelman, StL, 2:34.2
1,600 — Layne Lantis, Ter, 4:44.42; Lane Stickel, Ter, 5:06.81; Brayden Wacker, Mel, 5:10.73; Sam Cook, Eka, 5:15.85; Riley Smith, Wib, 5:53.86; Stew Cook, Eka, 5:55.38
3,200 — Layne Lantis, Ter, 10:10.32; Brayden Wacker, Mel, 11:01.22; Lane Stickel, Ter, 11:02.09; Sam Cook, Eka, 11:38.43; Dylan Sander, Ple, 13:24.65.
110 hurdles — Kyle Schwede, Eka, 17.84; Logan Braddock, Ter, 19.13; Travis Hofer, Mel, 21.67.
300 hurdles — Kyle Schwede, Eka, 42.83; Mark Papp, Mel, 42.84; Logan Braddock, Ter, 44.8; Matthew Kolb, Hys, 50.93; Riley Smith, Wib, 53.62; Travis Hofer, Mel, 56.08.
400 relay — Jordan 47.19; Wibaux 47.91; Terry 52.4.
1,600 relay — Jordan 3:47.63; Terry 3:55.6; Melstone 41:12.28.
High jump — Jacob Bakken, Wib, 5-10; Josh Stickel, Ter, 5-4; Kris Whiteshield, StL, 5-4; Connor Murnion, Jor, 5-2; Mark Papp, Mel, 5-2.
Long jump — Kelly Murnion, Jor, 19-3 3/4; Jacob Bakken, Wib, 18-5 1/2; Sam Maetzold, Jor, 18-3; Josh Stickel, Ter, 18-1; Ty Stanton, Jor, 17-6 3/4; Kyle Lassle, Ter, 17-6 1/2
Triple jump — Josh Stickel, Ter, 39-4 1/4; Brayden Wacker, Mel, 37-3 1/4; Tyrell Phipps, Jor, 35-3; Lane Stickel, Ter, 35-0 1/2; Buck Colin, Eka, 32-10 1/4.
Discus — Chase Bertelsen, Wib, 116-3; D.J. Hubbert, Ter, 107-10; Lane Davis, Wib, 105-5; Frank Callahan, Eka, 92-7 1/2; Cyle Black Eagle, StL, 75-9 1/2; Matt McDaniel, Ter, 70-4.
Javelin — Chase Bertelsen, Wib, 137-4; Tanner Bakken, Wib, 127-9 1/2; Lane Davis, Wib, 122-3; D.J. Hubbert, Ter, 121-8; Buck Colin, eka, 112-10.
Shot put — Chase Bertelsen, Wib, 42-2; D.J. Hubbert, Ter, 36-11 3/4; Tanner Bakken, Wib, 36-2 1/4; Colton Tousignant, Wib, 36-1; Lane Davis, Wib, 34-11; Connor Self, Ter, 34-7 1/2.
Pole vault — Logan Braddock, Ter, 8-0
 
Girls
Team scores — Wibaux 155, Terry 127, Jordan 81, Hysham 45, Plevna 44, Rosebud 15, St. Labre 13, Ekalaka 9, Melstone 1, Northern Cheyenne 0.
400 — Tatia Hollowell, Hys, 1:03.22; Lindsay Stickel, Ter, 1:04.7; Caty Morrison, Ter, 1:05.91; Charelle Mickolio, Wib, 1:07.53; Lexi Begger, Wib, 1:09.1; Tianna Two Moons, StL, 1:10.72.
800 — Caitlin Lantis, Ter, 2:40.54; Olivia Fitzgerald, Jor, 2:41.27; Nicole Allerdings, Ple, 2:47.58; Sharon Phipps, Jor, 2:55.52; Tianna Two Moons, StL, 3:00.26; Kortni Sharp, Hys, 3:02.29
1,600 — Caitlin Lantis, Ter, 5:59.63; Nicole Allerdings, Ple, 6:07.96; Olivia Fitzgerald, Jor, 6:14.67; Sharon Phipps, Jor, 6:33.27; Rowena Fitzgerald, Jor, 7:10.0; Annabel Lee, Mel, 8:37.35.
3,200 — Caitlin Lantis, Ter, 12:59.25; Nicole Allerdings, Ple, 13:27.79; Rowena Fitzgerald, Jor, 15:05.12; Shanae Phipps, Jor, 16:09.35; Azhia Quade, Wib, 18:08.18; Bobby Sinks, Jor, 19:46.61.
100 hurdles — Marisa Sokoloski, Wib, 18.61; Morgan Miller, Ple, 20.25; Tianna Two Moons, StL, 22.87; Katelynn Mendenhall, Ter, 24.67.
400 relay — Wibaux 55.57, Jordan 58.49, Hysham 58.77, Terry 1:02.35.
1,600 relay — Terry 4:43.54, Hysham 4:54.26, Jordan 5:03.0.
High jump — Tatia Hollowell, Hys, 4-10; Lexi Begger, WIb, 4-6; Caty Morrison, Ter, 4-4; Layna Grue, Ter, 3-10.
Long jump — Hannah Bakken, Wib, 15-3; Chelsea Leach, Wib, 14-5 ½; Lindsay Stickel, Ter, 14-5; Skylar Stenson, Wib, 14-2 ¾; Caty Morrison, Ter, 14-0; Layna Grue, Ter, 13-8 ½.
Triple jump — Chelsea Wib, 31-10 ¼; Lindsay Stickel, Ter, 31-1 ¾; Skylar Stenson, Wib, 30-1; Morgan Miller, 29-8; Katelynn Mendenhall, Ter, 29-5; Laura Franz, Wib, 28-7.
Discus — Halle Keltner, Ter, 110-0; Maddy Billing, Jor, 98-11; Karrian Kraus, Ros, 83-3; Skylar Stenson, Wib, 74-6; Ashley Frye, Eka, 73-0; Jessi Billings, Wib, 65-5.
Shot put — Maddy Billing, Jor, 33-6 ¼; Halle Keltner, Ter, 32-0; Olivia Fitzgerald, Jor, 30-6 ¼; Ashley Frye, Eka, 27-3; Skylar Stenson, Wib, 26-8 ¾; Karriann Kraus, Ros, 26-8 ¼.
Pole vault — Caty Morrison, Ter, 8-0.

Published May 8, 2013

Article Type: 
Sports

Poll

What is your favorite part of Fall?: